Share

a11

 

Dijital teknolojiler ve inovatif perakende sektörü müşteri davranışlarını bütünüyle değiştirdi. Bu değişim fırtınası içinden CMO kavramı ortaya çıktı. CMO’ların işi kolay değil, dijital dönüşümü gerçekleştirebilmeleri için yapısal ve kabiliyet bazlı çeşitli değişiklikler yapmaları gerekiyor. Google ve BCG(Boston Consulting Group) birlikte bilgi birikimlerini bir araya getirerek bir dijital dönüşüm ajandası oluşturdular. Bu sayede CMO’lara hem güvenilir bir dönüşüm çerçevesi (framework) sağlamayı hem de dönüşüm roadmap’ini sunmayı amaçladılar. Bu ajandanın ana başlıkları ve özeti aşağıdaki gibidir.

 

Dijital Dönüşüm Ajandası

Dijital Dönüşüm, pazarlama organizasyonları için planlama, yürütme ve başarıyı ölçe işlerini tamamen ele alıp gözden geçirmesi anlamına geliyor. Dönüşümler zor ve kompleks şeylerdir. Açık ve net bir metodoloji ile şirketler durumu kendi lehlerine çevirebilirler. BCG’nin önerdiği dönüşüm çerçevesi (framework) için bu linkten ulaşabilirsiniz.

Dönüşümü Finanse Etmek

CMO’lar kısa vadeli girişimler ile erken dönemde ilerlemeler sağlamalıdır.

Orta Vadeyi Kazanmak

Dönüşümler en nihayetinde büyüme ve karlılık için yeni kaynakların kurulması hakkındadır. CMO birçok alanda aksiyon alabilir.

Doğru Takım, Organizasyon ve Kültürü Oluşturmak

Dönüşümün başarısını baki kılmak için CMO, doğru takım, organizasyon ve kültürü oluşturmak için hatırı sayılır miktarda zaman ayırmalıdır. Ajanda içinde 5 tane alternatif organizasyon yapısı öneriliyor.

Bu harika ajandaya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Share