Share

 

IOT

Samsung’un geliştirmeye başladığı open-source ve ismi henüz belirlenmemiş olan işletim sistemi, basit komutları insan müdahalesi olmadan çalıştırabiliyor olacak. İşletim sistemi hakkında teknik detaylar 27-28.Nisan da San Francisco yapılacak olan Samsung Developer Conference’da netleşecek. Konferansın ajandasında ise işlerim sistemi için şu ifade kullanılmış: open-source IoT real-time operating system (RTOS). IoT cihazı tarafından üretilen verileri gecikmesiz işleyeceği için real-time ifadesi kullanılıyor. Tüm IoT cihazları ile uyumlu olması ve bu işletim sistemi olan IoT cihazlarının diğer cihazlar ile en iyi uyumu gösterebilmesi için de open-source bir proje olarak başlatılmış. İşletim Sistemi, Samsung’un şuan televizyon ve saatlerinde kullanmakta olduğu Tizen’ın ın küçültülmüş bir versiyonu olacak. Yeni işletim sistemi aynı zamanda Google’ın Brillo ve ARM’ın mbed gibi IoT geliştirme ortamlarıyla da uyumlu olacak.

Samsung’un büyük planı ise akıllı ev sistemlerine girmek. Bir evdeki tüm ev eşyalarına bu işletim sistemini uygulamak ve müşteriye bu kanaldan ulaşmak.

Samsung, IoT geliştiricileri için çeşitli kaynakları hali hazırda vermekte:

samsung-artik

 

ARTIK, IoT veya akıllı cihazlar için kullanılabilecek board’lar. Bu boardlar 12mm’den – 39mm’ye kadar, BLE (Bluetooth Low Energy)’den WiFi’ye kadar çeşitli seçeneklerle geliştiricilere sunulmakta. Daha fazla bilgiye www.artik.io adresinden ulaşabilirsiniz.

 

sami

SAMI ise IoT için verilen bir bulut hizmeti. İçinde analitik, güvenlik, iletişim vb. bir çok hizmet barındırıyor. Detaylı bilgi için www.samsungsami.io sitesinden faydalanabilirsiniz.

 

 

Kaynak: cio.com, samsung.com

Share