Share

a9

Bilgeye sormuşlar; Her şeyi kaybettik, ne yapacağız?

Bilge cevap vermiş; Çay koy yeniden başlayacağız.

Kimi kaynakta bir Çin atasözü olarak geçen bu sözün anlamını hepimiz biliyoruz. Ancak çoğu zaman gerek atasözleri gerek bilge sözlerin boş cümleler olduğunu veya günümüzde yapılması çok güç ifadeler içerdiğini düşünürüz.

Nitekim bu düşünceye kapıldığımızda nedense Steve Jobs’ın kendi şirketinden atılmasını ve gidip hem Pixar’ı kurmasını hem de yeniden şirketinin başına dönmesini unuturuz. Bugün çoğu ülkeden daha fazla üyesi olan sosyal medya canavarı girişimlerin ne kadar ret ve başarısızlık sonrası kurulduğunu unuturuz. Tabi bunlar işin İŞ tarafı, hayatta nice zorluklarla karşılaşıp yine de yılmadan bir şeyleri başaran nice insan vardır kim bilir.

Bu kadar ünlü veya ünsüz örnek olmasına rağmen sanki bunlar birer romanın sanal karakterleriymiş gibi görmezden gelip kendimizi umutsuzluğa itmekte oldukça başarılıyız. Bu yazıyı yazmama sebep aşağıdaki oldukça ilginç ve inanması güç videodur.

 

Di-caprio’da bir başka örnek. Her filmi ayrı bir olay her filminde ayrı bir başarı yakalamasına rağmen hep ama hep Oscar’ı kıl payı kaçırdı. Hiç bir zaman pes etmedi, bir profesyonel gibi yine aynı başarısını aynı profesyonelliği gösterdi. Son zamanlarda sosyal medyada çıkan Di-caprio esprileri aslında Oscar Jüri Heyetine yapılan eleştiriydi. Ve nihayet bu pazar Oscar’ı aldı 🙂

Share