Share

İnsanları İkna Etmek

 

İş dünyasında “ikna” kelimesi kullanıldığında genelde yönlendirme ve manipülasyon anlaşılmaktadır. Nitekim İkna bir sanattır ve manipülasyon gibi uygunsuz eylemler olmadan da insanlara fikirlerinizi kabul ettirmenin yolları vardır.

Bunu yapabilmek için güvenilir olmak, başkalarının aklını ve kalbini kazanmak ve fikirlerinize karşı olan direnci bertaraf etmeniz gerekiyor. Eğer bunları yapabilecek beceriler kazanır ve kendinizi bu konularda geliştirirseniz iş fikirlerinizi şirketiniz için değer oluşturacak iş sonuçlarına çevirebilirsiniz.

100 sayfalık bu küçük kitapçık aslında beni şaşırttı diyebilirim. Gerçekten içi dolu ve örneklerle de zenginleştirilmiş başarılı bir kitap. Zaman zaman çeviri sorunları olsa da bir çok çeviri kitaba göre çevirisi oldukça başarılı diyebiliriz (Çevirmen: Burcu Çekmece).

Kitap başarılı bir konu anlatımına sahip, anlatım iknanın tanımından başlıyor ve sonra bunu aşağıdaki birkaç başlığa ayırdıktan sonra her bir başlıkta derinleşiyor. Bazı anlaşılmayan tanımlarda mutlaka örneklemeler yapılmış. Bu örnekler zaman zaman birden fazla da olabiliyor. Açıksa bu örneklerin verilmediği yerleri anlamak güç olabilirdi veya okuyanın gözünde farklı şeyler canlanabilirdi.

Kitap ikna etmenin tanımını, önemini açıkladıktan sonra ikna etmenin önemli faktörlerini veriyor:

  • Güvenilirlik
  • Ortak Zemin
  • Destekleyici Enformasyon
  • Duyguları Derinlemesine Anlamak

Daha sonra bu faktörleri – farklı başlıklara da bölerek – tek tek inceliyor. Bir çok başlıkta notlar almam gerekti. Kitabın sonunda okuyucunun ikna kabiliyetini tartan kısa bir test de mevcut. Ayrıca bazı ikna yöntemlerine dair formlar, checklist’ler de paylaşılmış. Kitaptaki bazı önemli anlatımları zaman zaman linkedIn üzerinde de paylaşmaktayım. Açıkçası bu kitap gerçekten kayda değer oranda bilgiyi en yoğun – gereksiz laf kalabalıklarından arındırılmış – şekilde okuyucuya aktaran başarılı bir eser olmuş.

Kitabın yazarı Harry Mills, satış, müzakere ve etkileme gibi konularda 26 esere sahip. Bunlardan bazıları çok okunanlar listesine de girmiş durumda. Kendisi, karmaşık anlaşmaların yapılması ve liderlik becerilerinin geliştirilmesi amacıyla, şirketlere ikna tekniklerini ve araçlarını nasıl kullanabilecekleri yönünde tavsiyeler vermekte olan ve müşterileri arasında IBM, PWC, KPMG, EY, Oracle gibi şirketlerin de bulunduğu The Mills Group şirketinin yönetim kurulu başkanı.

Share